Nowe ważne informacje
treśc tylko po Rosyjsku
Czy możliwe jest zatrudnienie pracownika, bez konieczności zawierania z nim umowy? Tak – poprzez pracę tymczasową.
Praca tymczasowa jest jedną z form zatrudnienia pracownika, opiera się u ustawę o pracy tymczasowej, jest w pełni legalna i wcale nie oznacza, że pracownik zatrudniony jest tylko na krótki okres.
Ta forma zatrudnienia pracownika niesie ze sobą wiele korzyści, przez co jest coraz częściej wykorzystywana przez polskie firmy.
Korzyści płynące z pracy tymczasowej
Outsourcing to w wolnym tłumaczeniu korzystanie z zasobów zewnętrznych firm (zlepek słów outside-resource-using). W ramach tego rodzaju współpracy nasza agencja pracy wykonuje dla swoich klientów część zakresu ich prac.
Najczęstsze różnice outsourcingu od pracy tymczasowej:
Pracownicy z Azji coraz częściej zapraszani są do Polski w celu świadczenia pracy na rzecz polskich firm. Są oni dobrą alternatywą dla pracowników z wschodnich krajów i znajdują najczęściej zatrudnienie w firmach produkcyjnych w branży spożywczej, mięsnej, rybnej i włókienniczej, a także w pieczarkarniach, drukarniach itp.
Szczególnie atrakcyjną grupą pracowników stanowią Filipińczycy. Filipiny zamieszkuje blisko 100 mln osób, z czego niemal wszyscy są katolikami i biegle posługują się językiem angielskim. Wielu Filipińczyków wyjeżdża na kontrakty pracownicze do innych krajów, przeważnie do Australii i Singapuru. Posiadają oni bogate doświadczenie, które chętnie wykorzystywane jest przez Polskich pracodawców.
Pracownicy z Azji by uzyskać wizę do Polski pokonują dłuższą, bardziej pracochłonną i kosztowniejszą drogę. Poza tym powrót do ich kraju jest bardziej kosztowny niż w przypadku osób z Ukrainy. Ponadto obywatele Filipin nie mają możliwości szybkiej zmiany stanowiska pracy. Dokumenty legalizujące ich pracę wydawane są w terminie około 3 miesięcy.
Wszystko to powoduje, że pracownicy z Filipin pozostają na miejscu pracy przez dłuższe okresy obejmujące minimum rok czasu i często przedłużają swój pobyt w Polsce.
Zgodnie z polskim prawem istnieje szereg możliwości legalizacji zatrudnienia obcokrajowca, a wybór formy zależy od wielu czynników, takich jak kraj pochodzenia pracownika, przewidywany okres zatrudnienia, plany pracownika dotyczące podróży do jego ojczyzny.
W ramach naszych usług wybieramy optymalny sposób legalizacji pracy oraz organizujemy niezbędne dokumenty dla obcokrajowca zatrudnionego bezpośrednio u naszego klienta. Powierzając nam te czynności nasi klienci zaoszczędzają czas i ryzyko związane z nielegalnym zatrudnieniem.
Dla naszych stałych klientów jesteśmy dostępni przez cały okres zatrudnienia obcokrajowca. Doradzamy i pomagamy uporać się z każdym najbardziej zawiłym problemem.
Za legalny pobyt w Polsce odpowiada obcokrajowiec. Jednak pracodawca nie może zatrudniać pracownika, który w Polsce przebywa nielegalnie i w razie takiego zatrudnienia ponosi dotkliwe kary.
Z tego powodu pracodawca obok dokumentów dotyczących legalnego zatrudnia ma również obowiązek archiwizowania w aktach osobowych pracownika dokumentów świadczących o jego legalnym pobycie w Polsce przez cały okres zatrudnienia.
Obcokrajowiec może przebywać w Polsce między innymi na podstawie wizy, paszportu w ramach ruch bezwizowego, zezwolenia na pobyt tymczasowy lub stały i na podstawie stempla w paszporcie poświadczającego złożenie wniosku o pobyt.
W ramach tej usługi w konsultacji z naszym klientem i jego pracownikiem ustalamy sposób i terminy w jakich pracownik przebywać będzie w Polsce. W ramach tych prac przygotowujemy dokumenty niezbędne do wyrobienia wizy lub składamy wnioski o pobyt czasowy w Polsce. W przypadku wyrabiania karty pobytu w Polsce jesteśmy z Twoim pracownikiem przez cały proces aż do odbioru karty.
W ramach usług outsourcingu kadr nasi specjaliści prowadzą teczki personalne obcokrajowców zatrudnionych bezpośrednio u naszych klientów.
Sporządzamy umowy, wnioski urlopowe i potwierdzenia odbioru wynagrodzeń tłumaczone na język zrozumiały dla obcokrajowca, a także organizujemy i odpowiednio archiwizujemy dokumenty legalizujące ich pracę i pobyt.
Powierzając nam te czynności pracodawca minimalizuje ryzyko wystąpienia błędu. Po zakończeniu okresu zatrudnienia kompletne akta osobowe zwracane są pracodawcy.
Koszt dostarczenia pracownika uzależniony jest od wynagrodzenia, jakie pracownik będzie otrzymywał, systemu pracy, rodzaju umowy i rozliczenia jego zakwaterowania. Koszt zatrudnienia pracownika tymczasowego nie powinien być wyższy od kosztów zatrudnienia innej osoby na podobnym stanowisku w danej firmie.
Zasady naliczania składek ZUS i ich wysokość są identyczne dla pracownika tymczasowego jak pracownika zatrudnionego bezpośrednio w danej firmie.
Tak, jeżeli charakter wykonywanych czynności odpowiada umowie zlecenia.
Pracodawca użytkownik powinien przechowywać listę obecności pracownika tymczasowego przez okres 3 lat. Wszelkie obowiązki wynikające z kodeksu pracy spoczywają na agencji zatrudnienia.
Pracodawca użytkownik wydaje polecenia pracownikom tymczasowym, organizuje i kontroluje ich pracę. Ponadto pracodawca użytkownik może wysyłać pracowników tymczasowych w delegację, a koszty księgować bezpośrednio w koszty swojej firmy.
Praca tymczasowa może trwać maksymalnie 1,5 roku. Po tym okresie często pracodawca użytkownik zatrudnia pracowników tymczasowych bezpośrednio w swojej firmie. Agencja zatrudnienia nie pobiera żadnych opłat z tego tytułu.
Najczęściej z Ukrainy, rzadziej z Gruzji, Białorusi i Mołdawii. Coraz większą ilość dostarczanych pracowników stanowią obywatele Filipin.
Przed rozpoczęciem współpracy analizujemy potrzeby pracodawcy użytkownika. Jeżeli komunikatywne posługiwanie się językiem polskim jest wymagane, dostarczamy tylko pracowników spełniających te kryteria.
Nad prawidłowym przepływem informacji między pracodawcą użytkownikiem i zatrudnionymi u niego pracownikami tymczasowymi czuwa koordynator. Koordynator jest pracownikiem agencji zatrudnienia, dostępnym dla naszych klientów przez całą dobę.
W większości przypadków agencja zatrudnienia kieruje pracowników na badania lekarskie przed rozpoczęciem pracy. Istnieje jednak możliwość by badania te wykonał pracodawca użytkownik.
W większości przypadków wstępne szkolenie BHP wykonuje agencja zatrudnienia. Najczęściej pracodawca użytkownik przeprowadza szkolenie stanowiskowe. Istnieje możliwość uczestniczenia pracownika agencji zatrudnienia w szkoleniu stanowiskowym.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową wynosi 7 dni ze skutkiem na koniec tygodnia. Dotyczy on jednak agencji zatrudnienia. Pracodawca użytkownik może zrezygnować z dowolnej liczby pracowników tymczasowych z dnia na dzień.
Pracodawca użytkownik może zrezygnować z pracownika tymczasowego z dnia na dzień w każdym przypadku. Pracodawca użytkownik powinien w takim przypadku niezwłóczenie powiadomić agencję zatrudnienia, która to rozwiąże z pracownikiem umowę. Jeżeli będzie taka wola pracodawcy agencja zatrudnienia niezwłocznie skieruje w jego miejsce kolejną osobę.
W pierwszej kolejności pracodawca użytkownik powinien zareagować na takie zdarzenie, udzielić pierwszej pomocy lub jeżeli jest taka konieczność wezwać karetkę pogotowia. Następnie pracownik BHP z agencji zatrudnienia sporządza protokół z wypadku przy uczestnictwie Pracodawcy użytkownika i poszkodowanego. Wszelkie kolejne czynności spoczywają na agencji zatrudnienia.
Nie, wzrost składki wypadkowej powstały po wypadku pracownika dotyczy agencji zatrudnienia.
Pracodawca użytkownik na początku miesiąca powinien przekazać agencji zatrudnienia listę obecności pracownika w ubiegłym miesiącu.
Koszty związane z zatrudnieniem takie jak legalizacja pobytu i pracy pracownika ponosi agencja zatrudnienia.
Agencja zatrudnienia jest pracodawcą i to ona ponosi wszelką odpowiedzialność związaną z zatrudnieniem pracownika, w tym odpowiedni sposób udokumentowania jego legalnej pracy i pobytu w Polsce.
Pracownikowi powinna zostać zapewniona odzież robocza. W większości przypadków obowiązek ten spoczywa na pracodawcy użytkowniku. Jeżeli strony ustalą inaczej, zadanie to może wypełnić również agencja zatrudnienia.
Zapewnienie mieszkania pracownikowi jest bardzo ważne i istotnie wpływa na atrakcyjność oferty pracy. W większości przypadków zakwaterowanie zapewnia agencja zatrudnienia, chyba że pracodawca użytkownik posiada taką możliwość.
Koszt zakwaterowania jest częścią wynagrodzenia pracownika. Pracownik ponosi koszt zakwaterowania bezpośrednio, np. płacąc miesięczną stawkę lub poprzez odjęcie części wynagrodzenia z tytułu pracy.
Agencja zatrudnienia musi zapewnić pracownikowi wygodny dojazd do miejsca pracy.
Dojazd pracownika może być zapewniony np. służbowym samochodem pracodawcy użytkownika, komunikacją miejską lub nawet samochodem udostępnionym pracownikom tymczasowym przez agencję zatrudnienia.
Tak i w dodatku w każdym momencie trwania umowy, jeżeli jest taka wola pracownika tymczasowego i pracodawcy użytkownika. Agencja zatrudnienia nie pobiera żadnych dodatkowych opłat z tego tytułu. Bardzo często zdarza się, ze pracodawca użytkownik zatrudnia pracowników tymczasowych bezpośrednio w swojej firmie po ustaniu umowy o pracę tymczasową z danym pracownikiem.
Tak, w uzasadnionych przypadkach.
Zakres obowiązków zamawiającego usługę outsourcingu jest mniejszy od obowiązków pracodawcy użytkownika. Zamawiający outsourcing nie musi sporządzać listy obecności pracowników. Nie nadzoruje tez ich pracy i nie wyznacza pracownikom zadań. Czynności te wykonywane są przez pracowników agencji zatrudnienia.
Nie, te czynności przeważnie wykonywane są przez agencję zatrudnienia.
Agencja zatrudnienia najczęściej otrzymuje wynagrodzenie za wykonane czynności, np. za spakowanie określonej liczby produktów, zerwanie określonej wagi warzyw.
Tak, ponieważ agencja zatrudnienia ponosi odpowiedzialność za wykonane prace.
Nie, jeżeli jest taka możliwość agencja zatrudnienia może świadczyć usługę outsourcingu w innym miejscu, np. w specjalnie wynajętej pod ten cel hali.
Tak, oczywiście.
Nie, to agencja zatrudnienia dostarcza odzież roboczą swoim pracownikom.
Zależy to od porozumienia między agencją zatrudnienia a Zamawiającym. W wielu przypadkach agencja zatrudnienia korzysta z własnych narzędzi.
W przypadku pracy tymczasowej pracodawca użytkownik może zrezygnować z pracowników z dnia na dzień, w przypadku outsourcingu terminy te są dłuższe i są indywidualnie uzgadniane między Stronami umowy.